X

سوالات متداول

خانه/درباره صندوق/سوالات متداول

صندوق آینده ساز در طی سالیان گذشته چگونه فعالیت نموده است؟

صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز تنها صندوقی‌ است که از زمان تاسیس تاکنون حتی یک ریال بار مالی برای دولت ایجاد نکرده است. مدیریت صندوق در طی بیش از چهار دهه گذشته کاملا با مشارکت اعضا بوده و ساختاری مشارکتی داشته و توانسته است بدون گرفتن ریالی از دولت در طول حیات خود، به راه خویش ادامه داده و تعهدات خود را به انجام برساند. به همین دلیل است که معاون اول رئیس جمهور در نامه‌ای به آقای نوبخت اعلام کرده‌اند که صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز، تنها صندوقی است که برای دولت بار مالی ندارد.

حداقل و حداکثر حقوق پرداختی به بازنشستگان صندوق آینده‌ساز به نسبت دیگر صندوق ها چگونه است؟

حداقل حقوق پرداختی در سال 99 برای بازنشستگان عادی در صندوق آینده ساز سه میلیون تومان می باشد که از حداقل حقوق تامین اجتماعی که مبلغی در حدود یک میلیون و هشتصد هزار تومان است بسیار بالاتر است. میانگین پرداختی حقوق به بازنشستگان صندوق نیز پنج میلیون و سیصد هزار تومان است. اما مهمترین مزیت عضویت در صندوق آینده ساز نداشتن سقف پرداخت حقوق است که این صندوق را به نسبت همه صندوق های کشور متمایز نموده است. لازم به توضیح است از سه و نیم میلیون نفر بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی ۶۲ تا ۶۶ درصد آنها حداقل حقوق را دریافت می‌کنند ولی این درصد برای صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز کمتر از یک درصد است.

پایداری صندوق آینده سازو کفایت منابع آن در مقایسه با دیگر صندوق ها چگونه است؟

بر اساس استانداردهای جهانی و‌ اعلام سازمان جهانی تامین اجتماعی ISSA ، صندوقی که تا مدت ۴ سال دارایی‌هایش بتواند هزینه‌هایش را پوشش دهد، بحران ندارد. کفایت منابع برای پوشش هزینه‌ها در تامین اجتماعی کمتر از یک سال است درحالیکه حتی اگر صندوق آینده‌ساز هیچ حق بیمه‌ای نگیرد، بسیار فراتر از استانداردهای جهانی کفایت منابع دارد. صندوق آینده‌ساز از لحاظ دارایی بسیار فراتر از استانداردهای جهانی است و به همین دلیل است که پایداری صندوق حمایت و‌بازنشستگی آینده‌ساز با هیچ جای دیگری قابل مقایسه نیست و کاملا تضمین شده است.

وضعیت دارایی های صندوق آینده ساز چگونه است؟

وضعیت دارایی‌های صندوق حمایت و بازنشستگی آینده‌ساز بسیار مطلوب است و ‌صندوق، سبد سرمایه‌گذاری بسیار مناسبی عمدتا در حوزه املاک و سهام شرکت‌ها دارد که با توجه به افزایش شدید قیمت املاک در طی سالیان گذشته، دارایی‌های صندوق از افزایش چند برابری چشمگیری نیز برخوردار شده است. صندوق حمایت و بازنشستگی آینده‌ساز از ابتدای تاسیس، محاسبات علوم بیمه‌ای (آکچوئری) را مبنای سیاست‌ها، تصمیم گیری‌ها و‌تنظیم قوانین و‌ مقررات خود قرار داده و به لطف این زیربنای کارشناسی و‌ ساختار راهبری مشارکتی، به استناد گزارش بانک‌ جهانی و مرکز پژوهش‌های مجلس، جزو معدود صندوق‌های بازنشستگی کشور است که توانایی ایفای تعهدات خود را داراست.

پوشش خدمات درمان صندوق آینده ساز به نسبت دیگر صندوق ها چگونه است؟

خرید درمان که می‌بایست برای همه به صورت یکنواخت انجام پذیرد، از لحاظ رعایت مقررات و‌ قوانین در حوزه درمان از اصول بیمه‌گری است. صندوق آینده ساز این امکان را فراهم نموده که هشتاد درصد از هزینه‌های درمان‌ بر اساس تعرفه و‌جدول تعهدات در هر کجا که اعضا مراجعه کنند تامین شود و این آزادی عمل برای اعضا در سراسر کشور فراهم شده است. بیمه درمان صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز از طریق یکی از بهترین بیمه های کشور که بیش از هشت هزار مرکز طرف قرارداد دارد و درمان آن در کشور زبانزد است انجام می‌پذیرد. هزینه‌هایی که صندوق برای درمان اعضای خویش پرداخت می‌کند از اکثریت قریب به اتفاق صندوق‌ها در کشور بالاتر است و وضعیت درمان بازنشستگان آینده ساز در مقایسه با دیگر صندوقها درشرایط بسیارمناسبی قرار دارد.بیمه پایه صندوق آیند ساز تا 80 درصد هزینه های درمانی را به اعضای خود پرداخت می نماید.در حالی که بیمه پایه در دیگر صندوق ها حداکثر تا 30 درصد این هزینه ها را متقبل می شود. هزینه های بیماران خاص در صندوق آینده ساز بدون سقف پرداخت می گردد و این موضوع در تمام صندوق ها اگر نگوییم بی نظیر بلکه کم نظیراست. علاوه بر مراکز و داروخانه های طرف قرارداد مستقیم با خود صندوق، بازنشستگان محترم صندوق می‌توانند با ارایه کارت ملی به بیش از 8000 مرکز طرف قرارداد صندوق با بیمه ایران- فقط با ۲۰ درصد پرداخت فرانشیز- مراجعه نموده و از خدمات آن بهره برداری نمایند، در صورتی که بیمه تکمیلی نیز داشته باشند، مبلغ فرانشیز را نیزحداکثر تا 45 روز دریافت نمایند.

چگونه با بخش های مختلف صندوق می توانیم تماس بگیریم؟

در ساعات اداری جهت تماس با صندوق از شهر تهران شماره تلفن 72837000 را بگیرید و در صورتی که از تلفن همراه و یا شهرستان تماس می گیرید با پیش شماره 021 شماره گیری کنید. سپس جهت ارتباط با بخش های مختلف، شماره های داخلی واحد های صندوق و پس از آن شماره های مرتبط با هر بخش اعلام می گردد. لازم به توضیح است که واحد های درمان، امور مالی، امور مستمری بگیران و امور فنی و بازنشستگی دارای زیرمجموعـه می باشند که توضیحات آن به تفصیل ارایه گردیده است. ثبت و پیگیری تیکت خصوصا در واحد درمان از طریق مرکز پاسخگویی انجام می پذیرد. در نظر داشته باشید که برای گرفتن شماره های ذیل لزومی به شنیدن توضیحات راهنما نمی باشد.

همچنین اعضای محترم می توانند در تمام ساعات شبانه روز و طی هفته با ارسال پیامک به شماره 02172837 سوالات خود را مطرح نمایند.

جهت برقراری ارتباط با مرکز پاسخگویی عدد صفر

ارتباط با واحد درمان عدد 1

ارتباط با واحد امورمالی عدد 2

ارتباط با واحد امور مستمری بگیران عدد 3

ارتباط با واحد امور فنی و بازنشستگی عدد 4

ارتباط با دبیرخانه عدد 5

ارتباط با واحد امور حقوقی عدد 6

ارتباط با روابط عمومی عدد 7

ارتباط با دفتر ریاست صندوق عدد 8 را شماره گیری فرمایید.

(پس از شماره گیری عدد 1 و اتصال به واحد درمان)


لطفا برای ثبت تیکت و درخواست جدید عدد 1

پیگیری درخواست های ثبت شده قبلی عدد 2

درخواست خدمات غیرحضوری منجمله هماهنگی ارسال پیک به درب منزل عدد 3

اورژانس واحد درمان در ساعات اداری عدد 4

و مسئول دفتر واحد درمان عدد 9 را شماره گیری فرمایید.

(پس از شماره گیری عدد 2 و اتصال به امور مالی صندوق )


لطفا برای اطلاع از پرداخت بیمه تکمیلی، مازاد و بیماری های خاص و همچنین حساب شرکت های ملحق شده و صورتحساب ها عدد 1

اطلاع از تسهیلات خرید سابقه (کارنکرد و قبل از عضویت)/ انتقال ذخایر یه سایر صندوق ها/ صدور چک استرداد کسور/ سنوات و پس انداز سازمان گسترش عدد 2

اطلاع از پرداخت حقوق بیمه بیکاری عدد 3

اطلاع ازحساب شرکت های متفرقه و رفع مشکل در پرداخت کسور شرکت ها عدد 4

خزانه داری عدد ۵

امور مجامع, املاک و مستغلات عدد 6

شرکت آینده گستر عدد 7

گواهی کسر ازحقوق، صدور شناسه پرداخت کسور و کنترل حساب اعضای خویش فرما عدد 8

(پس از شماره گیری عدد 3 و اتصال به واحد امور مستمری بگیران صندوق)


لطفا برای درخواست گواهی حقوق، فیش وحکم حقوقی، تشکیل پرونده بازنشستگی و تاییده بانکی عدد 1

پیشخوان خدمات الکترونیکی، خدمات رفاهی و گواهی اشتغال به تحصیل فرزندان عدد 2

ثبت تکفل، فوت، بیمه تکمیلی و از کارافتادگی و تغییر اطلاعات پرونده عدد 3

و سایر امورمربوط به مستمری بگیران عدد4 را شماره گیری فرمایید.

(پس از شماره گیری عدد 4 و اتصال به واحد امور فنی و بازنشستگی صندوق)


لطفا جهت اطلاع از نقل و انتقال سوابق، بیمه بیکاری و استرداد کسور عدد ۱

اعضای خویش فرما، شرکت های الحاقی و صندوق بازنشستگی مکمل عدد ۲

 شرکت های متفرقه و درمان زمان اشتغال عدد ۳

بازنشستگی سخت و زیان آور عدد ۴

و مسئول دفتر معاونت فنی و بازنشستگی عدد ۵ را شماره گیری فرمایید.

لازم به ذکر است در هر مرحله به محض ارتباط با واحد فوق می توانید عدد بخش مورد نظر را گرفته و به بخش مورد نظر متصل شوید.

آیا اساسنامه و ساختار صندوق آینده ساز تغییر یافته است؟

بله بر اساس اساسنامه ی ابلاغ شده در تاریخ 6 فروردین سال 1399 ، هم اکنون مراحل اجرایی تغییر اساسنامه در حال طی شدن است. لذا کلیه ی دستورالعمل ها، آیین نامه ها و قوانین مصوب هیئت امناء فعلی تا استقرار هیئت امناء جدید صندوق لازم الاجرا می باشد.

پاسخ به برخی از سوالات متداول موضوع متناسب سازی مستمری

با توجه به طرح پرسشهایی از سوی اعضا محترم, برخی از سوالات پر تکرار جمع بندی و نسبت به ارایه پاسخ اقدام گردید که بر اساس پرسشهای جدید به روز رسانی خواهد شد.
 

سوال: اطلاعات مربوط به اجرای طرح متناسب سازی مستمری را چگونه و از کجا پیگیری نماییم؟

جواب: به اطلاعیه های منتشر شده در وبسایت یا کانالهای رسمی صندوق توجه فرمایید.


سوال: در صورتی که اطلاعات خود را در پیشخوان درست وارد نکرده باشیم و دکمه ثبت نهایی را زده باشیم و یا بخواهیم مدارک بارگذاری شده را مجددا ویرایش کنیم، به چه صورت باید اقدام کنیم؟

جواب: در این خصوص از سوی روابط عمومی اطلاعیه ای صادر خواهد شد.

 

سوال: اگر در طرح متناسب سازی اقدامی برای ورود و ثبت اطلاعات در پیشخوان خدمات الکترونیکی صندوق انجام ندهیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

جواب: ورود اطلاعات خواسته شده برای اجرای طرح متناسب سازی الزامیست. البته حقوق هیچ یک از اعضا تضییع نخواهد شد ولی محاسبات صرفا در زمانی برای عضو قابل انجام است که مدارک خود را در پیشخوان بارگذاری نموده باشد.

 

سوال: به چه صورت می توانیم از ثبت نام موفق در سامانه پیشخوان مطلع شویم؟

جواب: در صورت انجام درست فرآیند ثبت نام،  برای کاربر پیامک ارسال می شود، لازم به توضیح است ارسال پیامک صرفا بر روی شماره های موبایل ثبت شده در پیشخوان انجام خواهد شد.

 

سوال: چه نوع سوابق تحصیلی مورد تایید است؟

جواب: بر اساس قوانین آخرین مدارک تحصیلی که در قبل از تاریخ بازنشستگی فرد اخذ شده باشد، با شرط آنکه مورد تایید وزارت علوم (مقاطع دانشگاهی) و مورد تایید وزارت آموزش و پرورش (مقطع دیپلم) قرار گیرد، قابلیت بارگذاری در پیشخوان را خواهد داشت. مدارکی که مورد تایید وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش نیستند مورد تایید قرار نخواهند گرفت.

 

سوال: لیست مراکز صادر کننده مدارک تحصیلی در پیشخوان از کجا گردآوری و بارگذاری شده است؟

جواب: لیست مراکز موجود در پیشخوان بر اساس لیست مراکز مورد تایید وزارت علوم و از سامانه این وزارت خانه استخراج گردیده است.

 

سوال: در صورتی که رشته تحصیلی و یا عناوین شغلی در لیست پیشخوان نبود چگونه عمل نماییم؟

جواب: در صورت نبودن رشته تحصیلی و یا عناوین شغلی در لیست نزدیکترین مورد را انتخاب نمایید.

 

سوال: افرادی که در دو سال منتهی به بازنشستگی از بیمه بیکاری استفاده کردند چه مدارکی را باید بارگذاری کنند؟

جواب:  این دسته از اعضا می بایست سوابق تحصیلی و در صورت داشتن سوابق مدیریتی قبل از بیمه بیکاری خود را در پیشخوان بارگذاری کنند.

 

سوال: آیا در صورتی که پست مدیریتی نداشته باشیم، الزامی برای بارگذاری احکام کارگزینی وجود دارد؟

جواب: خیر، در صورتی که فرد پست مدیریتی ندارد الزامی برای بارگذاری احکام کارگزینی وجود ندارد.

 

سوال: چه نوع سوابق مدیریتی قابل قبول است؟

جواب: صرفا سوابق مدیریتی فرد در شرکتی که از آن کسور پردازی انجام داده است مورد قبول خواهد بود، و اگر فردی در شرکت دیگری سوابق مدیریتی دارد که کسور پردازی به صندوق نداشته است نمی تواند سوابق مربوطه را در پیشخوان بارگذاری نماید.

 

سوال: آیا روزنامه رسمی به عنوان مدرکی دال بر داشتن سوابق مدیریتی مورد قبول است؟

جواب: افرادی که مدیر عامل یا عضو هیئت مدیره بودند، می توانند تصویر روزنامه رسمی را به جای احکام کارگزینی بارگذاری کنند.

 

سوال: افرادی که در شرکت خصوصی متعلق به خودشان مدیر عامل بودند و حکمی ندارند چگونه عمل کنند؟

جواب: این دسته از افراد نیز می توانند با ارائه تصویر روزنامه رسمی به جای احکام کارگزینی اطلاعات را تکمیل نمایند.

 

سوال: آیا افرادی که در دو سال منتهی به بازنشستگی، خویش فرما بودند می توانند احکام مدیریتی را بارگذاری کنند؟

جواب: این دسته از افراد در صورت دارا بودن سوابق مدیریتی قبل از دو سال منتهی به بازنشستگی، نسبت به بارگذاری مدارک مربوطه اقدام نمایند.

 

سوال: برای بخش ایثارگری و حضور در جبهه چه مدارکی قابل قبول است؟

جواب: گواهی حضور در جبهه و کارت ایثارگری که به صورت الکترونیکی صادر شده باشد.

 

سوال: آیا افرادی که تاکنون در ثبت نام اولیه پیشخوان خدمات الکترونیکی صندوق اقدام نکرده اند، می توانند نسبت به بارگذاری اطلاعات شغلی و تحصیلی اقدام کنند؟

جواب: خير ، بايد ابتدا اطلاعات هویتی در پيشخوان ثبت و تایید شود.

 

سوال: بازماندگان افراد متوفی که به مدارک تحصیلی دسترسی ندارند چگونه باید عمل کنند؟

جواب:  این دسته از افراد نیز مي بايستي حتما مدارك مورد نياز را تهیه و بارگذاري کنند تا از عواید طرح محروم نگردند.

 

سوال: چه زمانی و به چه صورت نتیجه بررسی توسط صندوق اعلام خواهد شد؟

جواب: پس از پایان مقرر برای ثبت نام، مدارک از سوی صندوق بررسی شده و در صورت نقص مدرک به اعضا از طریق پیامک اطلاع رسانی خواهد شد تا نسبت به رفع نقائص مدارک اقدام نمایند. برای افرادی که مدارک را به صورت صحیح بارگذاری نموده باشند نیز پیامک تایید ارسال خواهد شد، پس از این مرحله محاسبات لازم براساس مدارک اظهار شده از سوی اعضا انجام می گردد و همزمان مدارک بارگذاری شده جهت استعلام به سازمان های مربوطه ارسال خواهد شد.

 

سوال: افزایش حقوق ها از چه زمانی اعمال خواهد شد؟

جواب: پس از انجام محاسبات، نتایج حاصل جهت اخذ تصمیم به هیئت امنا صندوق ارسال خواهد شد.

 

سوال: اگر در دو سال پایانی منتهی به بازنشستگی پست مدیریتی نداشته باشیم ولی سالهای قبل از دو سال پایانی مدیر بوده باشیم، مدارک آن را ارسال کنیم؟

جواب: بله، حتما نسبت به ارسال این گونه مدارک اقدام نمایید.

 

سوال: چرا صندوق مدارک مورد نیاز را راسا در پیشخوان بارگذاری ننموده است؟

جواب: به این دلیل که مدارک مربوط به سوابق تحصیلی و احکام کارگزینی اعضا در بایگانی صندوق موجود نیست و این گونه مدارک در هیچ زمانی از سوی کارفرما برای صندوق ارسال نگردیده است. بنابراین لازم است خود اعضا نسبت به بارگذاری مدارک اقدام نمایند.

 

سوال: ارسال تصاویر مدارک در چه حجم و با چه فرمتی باشد؟

جواب: تمام اطلاعات مورد نیاز در پیشخوان موجود است.

 

سوال: اعضایی که در خارج از کشور حضور دارند یا به هر دلیلی دسترسی به مدارک خود ندارند، آیا از عواید این طرح محروم می گردند؟

جواب: این دسته از اعضا پس از بارگذاری مدارک در پیشخوان می توانند از عواید طرح بهره مند گردند، البته لازم به توضیح است که حقوق این دسته از افراد به هیچ عنوان تضییع نخواهد شد.

 

سوال: در صورت ابهام در بار گذاری مدارک، چگونه می توانیم سوالات خود را با صندوق طرح نماییم؟

جواب: با تماس تلفنی با شماره 02172837000  ( در ساعات اداری ) یا ارسال پیامک به شماره 02172837 ( بصورت 24 ساعته )

لطفا مراحل ارسال مدارک و اسناد پزشکی از طریق پیک موتوری صندوق را توضیح دهید؟

در جهت رفاه حال بازنشستگان محترم خدمات غیر حضوری جدیدی در جهت تحویل رایگان اسناد درمانی در محل، توسط صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز در شهر تهران و تبریز راه اندازی شده است. چنانچه مجموع مبالغ نسخ درمانی آماده تحویل بیش از یک میلیون ریال باشد، اعضای محترم می توانند جهت درخواست استفاده از این خدمت عدد 1 را به سرشماره 3000002299 از طریق پیامک ارسال و یا با شماره گیری 72837 به واحد درمان داخلی 3 هماهنگی لازم در خصوص زمان حضور پیک در محل توسط اپراتور تلفنی انجام پذیرد.

جهت دریافت هزینه های درمان چه مدارکی را باید ارسال کنیم؟

ارسال مدارک و نسخه ها، حتما باید بر اساس لیست مدارک اعلام شده واحد درمان صندوق (در بخش خدمات و مزایا) باشد. در صورت عدم رعایت موارد، مدارک دریافتی با نقص مدرک همراه خواهند بود و درصورتی که ظرف یک ماه تکمیل نگردند، واحد درمان مسئولیتی متوجه واحد درمان نخواهد بود.

پیگیری و مشاهده نسخ درمانی ارسال شده به صندوق چگونه است ؟

وارد سایت سنا شوید sana.ayandehsazfund.com در قسمت پورتال بیمه شده /گزارش گیری خسارت ، جزئیات مدارک ارسالی را مشاهده نمایید

در صورت دریافت پیامک (مدارک درمانی ارسالی ناقص می باشد) بايد چه كاری انجام دهم؟

وارد سایت سنا شوید sana.ayandehsazfund.com و در قسمت گزارش گیری خسارت و قسمت توضیحات ، علت نقص مدرک را مشاهده نمایید.

نام کاربری و رمز عبور در سايت سنا چیست؟

نام کاربری، کد ملی بیمه شده شخص اصلی می باشد و رمز عبور برای اولين ورود، اعداد 123456 می باشد.

چرا در سايت سنا با رمز 123456 نمي توانم وارد سامانه شوم؟

بر روی گزینه بازیابی کلمه عبور کلیک نمایید، سپس در قسمت نام کاربری کد ملی شخص بیمه شده اصلی را وارد نمایید. بر روی گزینه تایید کلیک نمایید و رمز عبور جدید به شماره همراه ثبت شده در سیستم پيشخوان پیامک می شود.

مدارک درمانی و نسخ خود را از چه طریق و به کجا ارسال كنيم؟

شما می توانید از طریق پیک موتوری، پست و حضوری مدارک خود را به آدرس : تهران، خیابان میرداماد، خيابان رازان شمالی، پلاک10، واحد درمان، کد پستی 1911686113 ارسال نمایید. همچنین می توانید مدارک درمانی و نسخ خود را بصورت رایگان از طریق صندوق پستی مندرج در اطلاعیه های واحد درمان ارسال نمایید. لازم به ذكر است در صورت تحويل مدارك به صورت حضوری می توانيد در روزهاي شنبه تا چهارشنبه به غیر از ایام تعطیل، تا قبل از ساعت 12 به واحد درمان مراجعه فرمائيد.

برای تمديد دفترچه درمانی چه اقداماتی بايد انجام دهيم؟

برگه تمدید انتهای دفترچه درمانی را کامل پر کرده و امضا نمایید و از طریق پست یا حضوری به واحد درمان تحويل دهيد.

آدرس مراكز درمانی طرف قرارداد در كدام قسمت است؟

وارد سایت آینده ساز شويد، در قسمت واحد درمان ليست مراکز طرف قرار داد مستقیم صندوق و همچنین لیست مراکز طرف قرارداد با بیمه ایران را می توانيد مشاهده نمایید

در موارد اورژانسی درمانی چگونه می توانیم با صندوق تماس بگیریم؟

کلیه مراکز طرف قرارداد و آخرین اطلاعیه های مرتبط با واحد درمان،در وبسایت صندوق بروز رسانی می گردد.در صورتی که در ساعات غیر اداری به مشکلی در پذیرش به واحدهای خدمات درمانی برخورد نمودید اورژانس واحد درمان صرفا جهت ارایه راهنمایی در موارد منجر به چنین مواردی پاسخگو می باشد. خواهشمند است از تماسهای غیر ضروری جداً اجتناب فرمایید. شماره موبایل واحد درمان 09036124044 می باشد.

شرایط احراز بازنشستگی سخت و زیان آور به چه صورت می باشد؟

شما می توانید کلیه شرایط احراز بازنشستگی سخت و زیان آور را در قسمت قوانین، آیین نامه ها، ماده 19 آیین نامه بازنشستگی صندوق مشاهده فرمایید.

آیا شغل های تکنسین و ... مشمول بازنشستگی سخت و زیان آور می باشند؟

در تامین اجتماعی کد شغل تعریف شده و از روی کد شغل اعلام می گردد که کدام مشاغل سخت و زیان آور می باشند اما در صندوق آینده ساز براساس مستندات ارائه شده مثل گزارش آلاینده سنجی، شرح شغل، جانمایی فرد در محل، اصل پرونده پرسنلی و درمواردی بازدید از محل رای صادر می شود و ممکن است یک شغل در شرکتی سخت وزیان آور تشخیص داده شود اما همان شغل در شرکت دیگری مشمول سخت و زیان آور نباشد.

نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی سخت و زیان آور به چه صورت می باشد؟

شما می توانید نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی سخت و زیان آور را در قسمت قوانین، آیین نامه ها، ماده 13 آیین نامه بازنشستگی سخت و زیان آور مشاهده فرمایید.

مدارک و مستندات لازم جهت طرح پرونده در هیات تشخیص و تطبیق مشاغل سخت وزیان آور به چه صورت می باشد؟

 • تکمیل و ارسال فرم درخواست بررسی و تطبیق مشاغل سخت و زیان آور ممهور به مهر و امضای شرکت
 • گزارش آلاینده سنجی مربوط به شغل و پست عضو به نحوی که:
 • الف- اندازه گیری توسط شرکت با مجوز وزارت بهداشت انجام شده باشد (مجوز وزارت بهداشت به پیوست وجود داشته باشد).
 • ب‌- در صورت جابجایی در شغل های مختلف مستندات مربوط به اندازه گیری آن ها وجود داشته باشد.
 • ج- مستندات مربوط به اندازه گیری ها اصل و خوانا بوده و همه مولفه های آلاینده سنجی را شامل شود (عوامل فیزیکی، شیمیایی و ...).
 • د- سنجش ها متناسب با کدهای مندرج در لی اوت کارخانه قابل پیگیری باشد.
 • توجه : گزارش آلاینده سنجی سال جاری مورد تقاضا و نیز در صورت وجود، ارائه گزارش آلاینده سنجی در طی سال های خدمت عضو .
 • جانمایی (layout) کارخانه همراه با جانمایی دستگاه ها به نحوی که :
 • الف- محل استقرار عضو مشخص شده باشد (چنانچه محل کار فرد ثابت نیست محل های کاری فرد در زمان مورد نظر در آن نشانه گذاری شده باشد.)
 • ب- محل پارتیشن ها و دیواره ها و هرگونه موانع موجود در کارگاه مشخص شده باشد.
 • ج- محل سیستم های نگهدارنده، کنترلی (تهویه) و ایزولاسیون فرایندهای مخاطره آمیز مشخص باشد.
 • د- کلیه موارد با کدگذاری در لی اوت مشخص گردد.
 • پرونده پرسنلی عضو از بدو خدمت تا زمان ارائه درخواست (اصل بودن مدارک و مستندات ضروری می باشد).
 • ارائه مستندات قانونی مورد ادعای عضو در صورت وجود.
 • شرح شغل مصوب توسط کارفرما در شرکت متبوع جهت مشاغل عضو.
 • شرح شغل مکتوب توسط عضو شامل : عنوان شغلی، شرح فعالیت و محل انجام خدمت، ایستگاه کاری همراه با ذکر تاریخ و مدت اشتغال در آن محل، ایستگاه کار . نوع ابزار، تجهیزات، مواد شیمیایی و... که در شغل مورد نظر مورد استفاده واقع شده است .
 • کپی برابر اصل شده احکام تمام سال های مورد درخواست بازنشستگی.
 • در دسترس بودن پرونده بهداشتی فرد در صورت نیاز.

نحوه محاسبه بارمالی بازنشستگی سخت وزیان آور به چه صورت می باشد؟

شما می توانید نحوه محاسبه بارمالی بازنشستگی سخت وزیان آور را در قسمت قوانین، آیین نامه ها، ماده 11 آیین نامه بازنشستگی سخت و زیان آور مشاهده فرمایید.

مراحل درخواست بیمه بیکاری به چه صورت است؟

 • تکمیل فرم درخواست بیمه بیکاری تا حداکثر 30 روز پس از وقوع بیکاری توسط متقاضی
 • تشکیل جلسه با اطلاع تلفنی به متقاضی و ارسال نامه کتبی به شرکت
 • حضور متقاضی در جلسه بیمه بیکاری با حضور اعضای هیأت تشخیص بیمه بیکاری شامل نماینده هیأت امناء، نماینده شورای عالی و نماینده شرکت متبوع متقاضی
 • برقراری بیمه بیکاری شامل پرداخت حقوق، حق بیمه و مزایای درمانی در صورت رأی مثبت هیأت تشخیص

مراحل انتقال سوابق از سازمان تأمین اجتماعی به صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز به چه صورت است؟

 • تکمیل فرم انتقال سوابق و ارائه به دبیرخانه صندوق
 • ارسال نامه درخواست انتقال به انضمام تصویر فرم تکمیل شده با اعلام شماره حساب صندوق به آخرین شعبه تأمین اجتماعی محل پرداخت کسور متقاضی و ارسال رونوشت به متقاضی برای پیگیری از شعبه
 • ارسال چک انتقال سوابق و مستندات پرداخت کسور به صندوق توسط شعبه (سایر مراحل توسط همکاران دیگر در امور فنی انجام می شود.)

مراحل انتقال سوابق از صندوق بازنشستگی کشوری به صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز به چه صورت است؟

 • تکمیل فرم انتقال سوابق از سایر صندوق های بازنشستگی کشور و ارائه به دبیرخانه صندوق
 • ارسال نامه درخواست انتقال به انضمام تصویر فرم تکمیل شده با اعلام شماره حساب صندوق به صندوق بازنشستگی محل پرداخت کسور متقاضی و ارسال رونوشت به متقاضی برای پیگیری از صندوق بازنشستگی مورد نظر
 • ارسال چک انتقال سوابق و مستندات پرداخت کسور به صندوق توسط صندوق بازنشستگی مورد نظر (سایر مراحل توسط همکاران دیگر در امور فنی انجام می شود.)

مراحل انتقال سوابق به سازمان تامین اجتماعی به چه صورت است؟

 • مراجعه متقاضی به شعبه تأمین اجتماعی فعلی و ارائه درخواست انتقال سوابق برای مکاتبه با صندوق
 • ارسال فهرست ریز کسور، تاریخ شروع و خاتمه پرداخت کسور به صندوق و اعلام عدم استرداد کسور طی یک نامه به شعبه مورد نظر
 • علام کتبی شماره حساب توسط شعبه تأمین اجتماعی به صندوق پس از تأیید اداره کل مربوط
 • اعلام مراتب به امور مالی پس از بررسی سوابق
  (سایر مراحل توسط همکاران دیگر در امور مالی انجام می شود.)

مراحل انتقال سوابق به صندوق بازنشستگی کشوری به چه صورت است؟

 • ارائه درخواست انتقال سوابق توسط متقاضی به محل اشتغال فعلی
 • درخواست کتبی محل اشتغال فعلی متقاضی در خصوص واریز وجه انتقال سوابق و ارسال مستندات مربوط به صندوق بازنشستگی کشوری با اعلام شماره حساب آن صندوق
 • اعلام مراتب به امور مالی پس از بررسی سوابق
  (سایر مراحل توسط همکاران دیگر در امور مالی انجام می شود.)

مراحل انتقال سوابق به سایر صندوق های بازنشستگی کشور به چه صورت است؟

 • مراجعه متقاضی به صندوق بازنشستگی فعلی و ارائه درخواست انتقال سوابق برای مکاتبه با صندوق
 • درخواست کتبی صندوق بازنشستگی فعلی متقاضی در خصوص واریز وجه انتقال سوابق و ارسال مستندات مربوط با اعلام شماره حساب صندوق بازنشستگی مورد نظر
 • اعلام مراتب به امور مالی پس از بررسی سوابق
  (سایر مراحل توسط همکاران دیگر در امور مالی انجام می شود.)

مراحل استرداد کسور بازنشستگی به چه صورت است؟

 • تکمیل فرم درخواست استرداد کسور بازنشستگی و ارائه به دبیرخانه صندوق
 • اعلام مراتب به امور مالی پس از بررسی سوابق
  (سایر مراحل توسط همکاران دیگر در امور مالی انجام می شود.)

مراحل صدور گواهی سابقه اعضای مشمول بیمه بیکاری و اعضای مستعفی (قطع رابطه) به چه صورت است؟

ارائه درخواست کتبی گواهی سابقه کلی یا به تفکیک سابقه به دبیرخانه صندوق با درج محل ارائه گواهی صدور گواهی سابقه

صدور نامه ی كسر از حقوق در چه بازه زمانی آماده می شود؟

درخواست خود را يك هفته قبل ارسال كرده و در بازه ی زمانی 3روز الي یک هفته گواهی كسر ازحقوق شما آماده می شود.

درخواست کسر از حقوق را به چه صورت ارسال نماییم؟

به صورت حضوری یا فکس به شماره 22912628 ارسال نمایید.

برای چه افرادی می توان ضامن شد؟

برای افراد درجه اول خانواده و عروس و داماد.

در خصوص اماکن اقامتی نحوه ثبت نام نوع پیگیری و استفاده از امکانات مراکز رفاهی و نحوه پرداخت هزینه ها اقامت چگونه است؟

به دلیل شیوع بیماری کرونا تا اطلاع ثانوی امکان رزرو مراکز اقامتی وجود ندارد. اما به صورت کلی جهت استفاده بازنشستگان عزیز از مراکز اقامتی واقع در کیش (هشت واحد) مشهد (هشت واحد) و نمک آبرود (یک واحد) می بایستی در پایگاه اطلاع رسانی صندق ثبت نام و رزرو نمایند. به این صورت که در قسمت امور مستمری بگیران منوی درخواست را کلیک کرده و نسبت به رزرو مورد درخواستی اقدام نمایند. در خصوص کیش و مشهد جهت درخواست تاریخ مد نظر 8 واحد را چک فرمایند . سپس رزرو را با توجه به راهنمایی خود برنامه انجام داده و پس از دریافت کد پیگیری از بابت ثبت نام مطمئن گردیده وضمنا یاد آوری میگردد که رزرو به معنی تایید نمیباشدزیرا چنانچه اگر در تاریخ یاد شده متقاضی بیش از یک نفر باشد با توجه به الویت بندی قرعه کشی انجام خواهد شد متقاضی پس از ثبت نام می تواند در همان صفحه ثبت نام وارد قسمت پیگیری درخواست شده و پیگیر تائید یا عدم تائید رزرو خود باشد. شایان ذکر است هزینه اقامت از حقوق ماه بعد عضو کسر میگردد.

توجه فرمایند:

 • زمان تحویل واحد ساعت 15 روز ثبت نام و زمان تخلیه واحد ساعت 12 ظهر آخرین روز ثبت نام می باشد.
 • امکانات و ظرفیت استفاده واحد های اقامتی برای 6 نفر می باشد.
 • اماکن اقامتی دارای نگهبان میباشد که هماهنگی ورود و خروج مهمان عزیز را انجام می دهند .
 • هنگام خروج حتما فرم نظر نسجی را تکمیل نمایند .
 • لطفا در حفظ و نگهداری لوازم و وسایل موجود دقت نمایند در صورت خسارت مبلغ خسارت از حقوق بازنشسته کسر میگردد.

مراحل ثبت نام در پیشخوان بیمه ایران به چه صورت است؟

بازنشستگان محترم جهت استفاده از مزایای بیمه درمان بازنشستگی خود لازم است نسبت به ثبت نام خود از طریق پایگاه اطلاع رسانی صندوق اقدام نمایند.

آدرس سایت : پیشخوان خدمات الکترونیکی صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز http://pishkhan.ayandehsazfund.com

با وارد کردن کد عضویت بازنشسته، شماره ملی و تلفن همراه، پیامی در خصوص وارد کردن کد فعالسازی مشاهده میگردد که پس از دریافت کد ارسالی و وارد کردن آن و با توجه به راهنمائی سیستم نسبت به اصلاح و ثبت اطلاعات اقدام گردد.

لطفا قبل از ورود به سامانه جهت تکمیل اطلاعات هویتی خود و افراد تحت تکفل به نکات ذیل توجه فرمایید:

 • در صورتی که اطلاعات کاربری شما برای سامانه قابل شناسایی نبوده و ورود به سیستم برای شما امکان پذیر نیست با تلفن پشتیبانی که در بالای صفحه قرار گرفته تماس حاصل فرمایید.
 • اطلاعات هویتی خود و افراد تحت تکفل را در دسترس داشته باشید.
 • شماره تلفن همراه ثبت شده بعنوان تنها شماره موجود جهت اطلاع رسانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 • اسکن عکس پرسنلی، کارت ملی و صفحات شناسنامه خود و افراد تحت تکفل را با حجم کمتر از 500 کیلوبایت در دسترس داشته باشید.
 • توجه فرمایید فرزندان دختر به شرط تجرد در لیست افراد تحت تکفل قرار می گیرند و لازم است اسکن صفحه دوم شناسنامه در سامانه بارگذاری گردد.
 • همچنین برای فرزندان پسر مجرد بالای 20 سال و کمتر از 25 سال لازم است گواهی اشتغال به تحصیل بارگذاری گردد.
 • بعد از اتمام مراحل ثبت نام ،پیامک تایید ثبت برای شما ارسال شده و اطلاعات و مستندات شما توسط کارشناسان مربوطه کنترل و نتیجه آن از طریق پیامک به اطلاع شما خواهد رسید.

ارسال گواهی تحصیل فرزندان بازنشسته و هزینه های پرداختی در سال جاری به چه صورت است؟

در خصوص سال تحصیلی 99-98 جهت ارسال مدارک تحصیلی باید به سایت پیشخوان خدمات صندوق، قسمت بروزرسانی مستندات رجوع کنید.

جدول پرداختی کمک هزینه تحصیلی (سال تحصیلی 99-98):

 • پیش دبستانی و دبستان مبلغ 4600000 ریال
 • سه سال اول دبیرستان 5175000 ریال
 • سه سال دوم دبیرستان 6325000 ریال
 • دانشگاه (فرزندان کمتر از 25 سال) مبلغ 8625000 ریال

جهت بیمه تکمیلی چه اقدامی باید صورت گیرد؟

بازنشستگان محترم با علم به این موضوع که مبلغ سرانه درمان برای هریک از اعضای خانواده تحت تکفل بازنشسته و عضو بازنشسته نفری 40 هزار تومان می باشد که این مبلغ از زمان درخواست بازنشسته از حقوق ایشان کسر می گردد، فرم مخصوص درخواست بیمه مازاد (تکمیلی) را تکمیل و به امور مستمری بگیران ارسال فرمایند.

آیا می توانم بیمه تکمیلی خویش را لغو نمایم؟

در طول دوره یکساله بیمه تکمیلی این امکان وجود ندارد اما متقاضیان می توانند در ابتدای هر دوره و در بازه زمانی که اعلام می شود، درخواست انصراف از بیمه تکمیلی را به واحد مستمری بگیران ارسال نمایند.

برای حذف فرزند دختر از افراد تحت تکفل به علت ازدواج چه مراحلی باید طی گردد؟

در این خصوص باید درخواست بازنشسته اصلی به همراه کپی شناسنامه دختر (تمام صفحات) و کپی عقد نامه به واحد امور مستمری بگیران ارسال گردد.

در خصوص تحت تکفل قرار دادن فرزند دختری که متارکه نموده است چه مراحلی باید طی گردد؟

باید درخواست کتبی بازنشسته اصلی به همراه کپی کارت ملی، شناسنامه دختر (تمام صفحات) و طلاق نامه به واحد امور مستمری بگیران ارسال گردد. پس از ارسال فیزیکی مدارک، باید نام و مشخصات عضو جدید در سایت پیشخوان صندوق آینده ساز، توسط بازنشسته اصلی به ثبت برسد.

جهت اضافه نمودن والدین به زیر مجموعه افراد تحت تکفل عضو اصلی چه مراحلی باید طی گردد؟

درخواست بازنشسته اصلی به همراه تکمیل کردن فرم تقاضای کفالت و تعهد نامه و کلیه مدارک ذکر شده در فرم جهت بررسی و تصویب کمیسیون به واحد امور مستمری بگیران ارسال گردد.

جهت برقراری مستمری افراد تحت تکفل عضو فوتی چه اقدامی باید صورت پذیرد؟

در قسمت دریافت فرمها، "فرمهای مربوط به امور مستمری بگیران" جهت تکمیل و ارسال "فرم درخواست برقراری حقوق وظیفه بگیری" اقدام بفرمایید.

چه تغییراتی باید به صورت کتبی به واحد امور مستمری بگیران اعلام شود؟

هر گونه تغییر آدرس و یا شماره تلفن، اشتغال فرزندان، اعزام به خدمت سربازی، ترک تحصیل، ازدواج، طلاق، فوت، تولد

نحوه درخواست و ارسال گواهی حقوق و يا گواهی كسر از حقوق به صندوق به چه صورت است؟

به صورت حضوری و یا از طریق وبسایت از قسمت دریافت فرم ها (فرم گواهی حقوق را از امور مستمری بگیران) و (فرم گواهی کسر از حقوق را از واحد مالی) دریافت کرده و پس از تکمیل به واحد مربوطه ارسال بفرمایید.

آيا امكان تهيه گواهی كسر از حقوق، گواهی حقوق جهت سفارتخانه ها، شركت ها و احكام حقوقی و يا فيش حقوقی برای عضو بازنشسته از طريق تماس تلفنی وجود دارد؟

خیر، لطفا در خواست خود را با مراجعه به قسمت مربوطه به صورت حضوری و یا از طریق وبسایت از قسمت دریافت فرم ها (فرم گواهی حقوق را از امور مستمری بگیران) و (فرم گواهی کسر از حقوق را از واحد مالی) دریافت کرده و پس از تکمیل به واحد مربوطه ارسال بفرمایید.

عضو بازنشسته برای چه افرادی میتواند گواهی کسر از حقوق بگیرد و سقف دریافت گواهی کسر از حقوق چه مبلغی می باشد؟

عضو بازنشسته فقط برای افراد درجه اول (عضو، همسر، فرزندان، والدین، خواهر، برادر، عروس و داماد) می تواند گواهی کسر از حقوق بگیرد و با توجه به این که: " بر اساس ماده 96 قانون اجرای احکام مدنی حداکثر توقیف یا کسر 25 درصد حقوق بازنشستگی و یا وظیفه افراد جایز است بنابراین صدور گواهی کسراز حقوق مازاد بر 25 درصد حقوق دریافتی مجاز نمیباشد. "

دریافت نامه کسر از حقوق چقدر زمان می برد؟

از تاریخ ارسال درخواست کسر از حقوق، بعد از یک هفته کاری نامه از طریق پست به دست شما می رسد.

دریافت نامه صدور گواهی سابقه بیمه چقدر زمان می برد؟

از تاریخ ارسال درخواست صدور گواهی سابقه بیمه ، بعد از پنج روز کاری نامه از طریق پست به دست شما می رسد.

دریافت نامه اعلام رقم سابقه چقدر زمان می برد؟

از تاریخ ارسال درخواست اعلام رقم سابقه، بعد از پنج روز کاری نامه از طریق پست به دست شما می رسد.

آیا حقوق مستمری بگیران هر ماه در روز مشخصی پرداخت می شود؟

خیر حقوق مستمری بگیران در هر ماه در بازه 30 ام ماه جاری تا 4 ام ماه بعدی پرداخت می شود.

آیا حقوق افرادی که بیمه بیکاری دریافت می کنند، هر ماه در روز مشخصی پرداخت می شود؟

خیر حقوق افرادی که بیمه بیکاری دریافت می کنند، در هر ماه بعد از پرداخت حقوق مستمری بگیران پرداخت می شود.

هزینه های درمانی در چه بازه زمانی پرداخت می شود؟

پس از ارسال فایل هزینه های درمان از سوی واحد درمان به واحد مالی ،پرداخت هزینه های درمانی در بازه مشخصی انجام می پذیرد.

نحوه دریافت گواهی کسر از حقوق به چه صورتی است؟

درخواست گواهی کسر از حقوق باید بصورت کتبی از طریق پست یا فکس به واحد مالی اعلام شود.